Galvaniz Kaplama Nedir

Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplama

Sıcak daldırma galvaniz kaplama, malzemenin en önemli bölümleri olan köşe ve kenarlardaki sağlam duruşuyla fırçalama, spreyleme ve diğer daldırma kaplamalar gibi incelten yöntemlerden ayrışır. Çünkü daldırma tekniği ürünün, içi, dışı, zor köşeleri ve delikleri de dahil olmak üzere tüm yüzeylerin galvanizle temasını sağlar.

Çelik malzemenin sıvı çinko banyosuna daldırılarak yüzeyinin çinko tabakasıyla kaplanması işlemine “Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplama” işlemi denir. Bu işlem ürünlerin korozyona (paslanma) karşı korunmasını sağlar. Ağır nem ve diğer hava şartlarına karşı büyüme, genişleme ve salınım gibi deformasyonlara karşı uzun ömürlülük kazandırır. Eğilme mukavemeti ve darbe dayanıklılığını yüksektir. Yanmaz malzeme olduğundan, yanma riski bulunmaz ve zararlı haşere barındırmaz. Montaj esnasında ve sonrasın da yapılacak parça değişimi işlemlerinde boyalı ürünlere nazaran olası deformasyon oranını en aza düşürür.

Ürün hasara uğraması durumunda yüzeyde oluşan çizikler çinko tarafından kapatılır ve katodik yöntemle korunur. Hasar gören bölge daha büyük olduğunda, katodik koruma pasın etrafa nüfuz etmesini engeller.

Hemen Bilgi Al